головна Новини Вдруге в Україні пройшла Літературна школа

Вдруге в Україні пройшла Літературна школа

e-mail Друк PDF

1-6 серпня в с. Колочава (Закарпаття) пройшла ІІ Літня літературна школа. У безпрецедентному для України проекті взяли участь 25 молодих літераторів з різних регіонів. Навчали студійців досвідченні письменники та видавці.

Літературна школа за 2 роки існування встигла стати візитівкою Літклубу «МАРУСЯ» і оживила молодіжне літературне середовище. І це не дивно, адже проект дає свої плоди: випускники Літшколи прогресують в літературі, видають книги, виступають на фестивалях, активно займаються організацією культурних подій. За переконанням організаторів, цьогорічний випуск зробить помітний вибух у літпроцесі.

 

Учасники сумлінно слухали тренінги лекторів: Олександр Ірванець, Богдана Матіяш, Завен Баблоян, Антон Санченко, Олександр Гаврош, Гриць Семенчук та стронґовський. Програма Літшколи охоплювала всі сторони функціонування літератури й книжкового ринку: наприклад, тренди і тенденції літпроцесу та книговидання, співпраця з видавцями, Інтернет для літераторів, електронна і піксельна книга, літературна критика, сюжетна майстерність, тощо. Кожен із лекторів розповідав про те, що знає найкраще, і де є експертом. Але всі лектори ділились своїм баченням будь-якої теми, які піднімали учасники Літшколи. Це дало змогу показати молоді літературне життя з різних сторін.

Лектори не обмежували слухачів канонічними знаннями, а відкривали багато секретів із внутрішньої кухні літератури. Наприклад, яких авторських контрактів не варто підписувати; як «вибити» із видавця гонорар; чим зацікавити пресу, та ще маса подібних питань.

Окрім навчання, закарпатський письменник Олександр Гаврош провів кілька екскурсій історичними місцями с. Колочава, де і жили учасники на базі НПУ ім. Драгоманова. Відвідали Літературний музей чеського письменника Івана Ольбрахта, музей під відкритим небом «Старе місто», озеро Синевир, тощо.

Також щовечора учасники влаштовували літературні вечори: читали свої твори, грали на гітарі, продовжували обговорювати літературні питання. Інколи ці розмови доходили до глибокої ночі, а запал ні в кого не вщухав. Учасники були зацікавленими до всього, активно включались у будь-які дискусії та обговорення.

Один з організаторів ІІ Літньої літературної школи Дмитро Стретович розповів, що Літшкола перевершила його сподівання: «Порадували учасники, яких цікавить набагато більше, ніж ми очікували. Складалось враження, що вони готові працювати без сну: слухати лекторів, обмінюватись думками і досвідом, читати, писати. На Літшколі з’явилось багато спільних творчих планів. Під час однієї з дискусій народилась ідея чудового літпроекту, унікального для України. Незабаром буде його втілення».

Письменник Антон Санченко також вражений учасниками проекту, які виявились цілеспрямованими, наполегливими та позитивними. «У молодих літераторів є бажанням розмовляти про речі, які я за інерцією вважав молоді нецікавими. Можливо, коли це покоління стануть цікавити не тільки вірші, суспільство буде приємно здивоване тим, що воно теж може бути позитивним і творчим, а не депресивним і конфліктним, як зараз», – Антон не скупий на компліменти молоді.

Поет і книжковий дизайнер стронґовський згадує, що отримував справжнє задоволення від спілкування з молодими літераторами - активними, радісними людьми, що вирують ідеями, ладні сперечатися і дискутувати, брати одне від одного найкраще: «Маю сподівання, що та маса ідей, які оформилися в спілкуванні між лекторами й учасниками, не загубиться, а буде доведена до реалізації, і оце буде справжнім показником ефективності літшколи як форми освіти, зокрема і культурної».

Також координатор проекту Дмитро Стретович зазначив, що друга Літературна школа тільки-но набирає обертів. «Ми готуємо альманах Літшколи, куди увійдуть кращі твори учасників і лекторів проекту. На Форумі видавців у Львові презентуємо книгу, а далі – тур по містах України», - поділився планами Дмитро.

 

translator google